PSİKOLOJİK FİLMLER 2020

PSİKOLOJİK FİLMLER 2020

PSİKOLOJİK FİLMLER 2020

Psikolojik filmler 2020; Psikolojik filmlerin ana felsefesinde barındırdığı korku, gizem ve dram gibi konular yüzünden bu tarz filmleri izlemek cesaret ister. Son yıllarda yapılan başarılı filmlerle birlikte psikolojik filmlerin izlenme oranları da oldukça arttı. Psikolojik filmlerin babası diyebileceğimiz beş başyapıtı inceleyeceğiz. Psikolojik filmler, psikolojik filmler izle, en iyi psikolojik filmler, psikolojik film önerisi vb. tüm başlıklarla ilgili içerikleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Psikanalizin Gölgesinde Beş Başyapıt Bilinçaltımızın derinliklerine inerek libidomuzu ve içimizdeki saldırganlığı ortaya çıkaran beş film…

1-Otomatik Portakal (A Clockwork Orange, 1971) 

Psikolojik filmler 2020 serimizde ilk sırada; 1961 yılında Anthony Burgess tarafından yazılan bu distopya, on yıl sonra Stanley Kubrick’in usta ellerinde sinema tarihinin klasiklerinden birine dönüştü.  Malcolm Mcdowell’ın başrolünü üstlendiği film, Alex ve küçük çetesinin topluma ve sisteme karşı işledikleri korkunç suçlarla başlar. Şiddet, hırsızlık, tecavüz, gasp ve cinayet derken Alex, arkadaşlarının ihanetine uğrayarak hapse girer. Hapiste iki yıl boyunca kalan Alex’in erken tahliye edilmesinin tek yolu, hükumetin suç oranlarını azaltmak için geliştirmeye çalıştığı bir terapi yönteminin deneği olmaktır. Alex’in bunca yıl boyunca bilinç dışında tutamadığı öfkesini, cinsel arzularını, saldırganlığını ve açlığını bu deneyle birlikte tekrar bilinç dışına itmeye çalışırlar. Fakat Alex’in değişen tek yönü dış dünyaya gösterdiği hareketleridir.

2-Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004) 

Michael Gondry’nin yönetmenliğini yaptığı, Charlie Kaufman ve Pierre Bismuth’e En İyi Özgün Senaryo Oscar Ödül’ünü kazandıran Sil Baştan, iki zıt karakterin başlarda iyi giden ve bir o kadar da eğlenceli ilişkilerinin bir süre sonra bu zıtlıklardan ötürü bir kâbusa ve kötü bir ayrılığa dönüşünü anlatıyor. Başrollerinde Jim Carrey (Joel) ve Kate Winslet’ın (Clementine) yer aldığı filmde, eski sevgilisi Clementine’ın tıbbi bir işlemle hafızasını sildirdiğini öğrenen Joel Barish de aynı işlemi kendisine yaptırmaya karar verir. İşlem sırasında geçmişiyle baş başa kalan Joel, çocukluğunu, aşkını, Clementine ile geçen güzel anılarını sildirmeye kıyamaz. Müdahaleden vazgeçen Joel, çok geç olmadan bu işlemden kurtulmanın çarelerini aramaya başlar.

3-Annie Hall (1977)

Woody Allen’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği, Annie Hall’un başrollerinde ise yine Woody Allen(Alvy) ve Diane Keaton(Annie) yer alıyor. En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En Özgün Senaryo Oscar Ödüllerini kazanan bu film, New York’un popüler ve nevrotik komedyeni Alvy Singer’ın kamera karşısına geçerek eski ilişkisinin neden bittiğini sorgulamasıyla başlıyor. Alvy’nin çocukluğunda yaşadığı travmalardan başlayarak anlattığı hayat hikâyesi, ünlü şarkıcı Annie Hall ile tanışması, onunla yaşadığı aşk dolu günler ve bu büyük aşkın bitmesiyle devam ediyor. Çocukluğundan beri cinsel dürtülerine ve içsel öfkesine engel olamayan Alvy, Annie ile olan ilişkisinde de cinselliği ilişkisinin merkezinde tutar. İlişki bittiğinde ne kadar pişman olsa da iş işten geçmiştir.

4-Persona (1966)

İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın hem senaristliğini, hem de yönetmenliğini üstlendiği Persona’nın başrollerinde Bibi Andersson(Alma) ve Liv Ullmann(Elisabeth) yer alıyor. Ünlü bir tiyatro oyuncusu olan Elisabeth Vogler, önemli bir piyesi esnasında tamamen susar ve bir daha konuşmaz. Doktorunun, fiziksel ve zihinsel hiçbir sorunu olmayan Elisabeth’e tavsiyesi ise bir hemşire eşliğinde yazlığa gidip dinlenmesidir. Elisabeth’in hemşiresi Alma ise Elisabeth’in aksine sürekli konuşur. Film, İsviçreli Psikanalist Carl Jung’un “Persona” modelinden ve Antik Yunan döneminin tiyatrolarında kullanılan persona adı verilen maskelerden esinlenmiştir. Elisabeth’in sessiz hali bizim öz benliklerimizi anlatırken, Alma’nın konuşkan karakteri ise çevremizdeki insanlara gösterdiğimiz maskelerimizi simgeliyor. Psikolojik filmler 2020 listemizde 4.sırada yer alıyor.

5-Gözleri Tamamen Kapalı / (Eyes Wide Shut, 1999)

Psikolojik filmler 2020 listemizin beşinci sırasında ise; Arthur Schnitzler’in Traumnovelle kitabının uyarlaması olan bu filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor. Obsesif kombulsif bozukluğuyla eşsiz filmler çekmiş Stanley Kubrick’in son filmi olan Gözleri Tamamen Kapalı’nın çekimi çok uzun sürdüğü için film Guinness rekorunu kazanmıştır. Senaristliğini de yine kendisi ve Frederic Rapheal’in üstlendiği filmin başrollerinde ise o dönem evli olan Tom Cruise(William) ve Nicole Kidman(Alice) yer alıyor. New York’ta saygın bir doktor olan William, Alice ile evlidir. Film çiftin bir davete katıldıktan sonra kavga etmeleriyle başlar. Kavga sırasında Alice’in başka bir erkeğe duyduğu cinsel arzularını William’a anlatması, William’ın karısına duyduğu güvenini sorgulamasına ve cinselliğini tekrar keşfetmesine neden olur. William’ın eski bir dostu aracılığıyla bulunmaması gereken bir davete katılması ise çiftin hayatını tehlikeye atar. Alice’in erotik rüyalar görerek rüyasında kocasını aldatması ise bilinçaltında gizleyemediği libidosunun bir göstergesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Asgari ücret 2020 belli oldu başlıklı makalemizde asgari ücret, Asgari ücret 2020 belli oldu ve asgari ücret ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM