Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film

Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film

Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film

Film severlerin en çok tercih ettiği film çeşitlerinden biriside elbette ‘’korku filmleri’’ geçmişten günümüze kadar ‘’en korkunç filmler’’ IMDb puanına göre sıraladık. Bilindiği üzere korku filmleri IMDb puanları açısından çok kötü performans gösteriyor. Fakat öyle filmler var ki IMDb puanına göre çok yüksek puanları hak etmiş ve almıştır. İşte karşınızda IMDb puanlarına göre korku filmleri 2020; en korkunç 10 film;

Psycho (Sapık) – 1960 (IMDb: 8.5)

En büyük korku klasiklerinden birisi olmayı başaran film, Alfred Hitchcock tarafından çekildi. Film 1960 yapımı olmasına rağmen oldukça etkileyici sahneleriyle şimdiye kadar IMDb puanlarına göre en yüksek puanı almış filmlerden birisi. Filmin konusu ise bir sekreter ile motel sahibi arasında gerçekleşen bir karşılaşmayı anlatır. Filmin yönetmeni hemen hemen her verdiği röportajda şu ifadeleri kullanır;’’ Gülmek için yapılmış eğlenceli bir film.’’ Filmin bir başka başarısı ise ABD kültürel tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasında seçilmiştir. Ayrıca filmin kongre kütüphanesinin Ulusal Film Arşivinde saklanmasına karar verilmiştir. Filmin başrol oyuncuları arasında Anthony Perkins ve Janet Leigh’tir. Korku filmi izlemek istiyorsanız mutlaka listenizde olması gereken filmlerden birisi.

saa - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
En büyük korku klasiklerinden birisi olmayı başaran film, Alfred Hitchcock tarafından çekildi. Film 1960 yapımı olmasına rağmen oldukça etkileyici sahneleriyle şimdiye kadar IMDb puanlarına göre en yüksek puanı almış filmlerden birisi.

The Exorcist (Şeytan) – 1973 (IMDb: 8.0)

Şeytan adında birçok film çekilmiştir. Fakat şeytan filmlerinin atası diyebileceğimiz The Exorcist – Şeytan filmidir. 1973 yılında yayınlanan filmin yönetmenliğini William Fridkin üstlenmiştir. Tüm dünyada eleştiri odağı olan film, aslında çok ilginç olaylara sahne olmuştur. Çekim sırasında birçok zorlukla karşılaşan ekip, lanetli film olarak anılıyordu. Olaylardan bahsedecek olursak filmin çekimleri sırasında, film seti iki kez yandı, üç tane figüran kalp krizi geçirdi, başrol oyuncularından birisi kolunu kırdı, kostümler tamamen çalındı, ışıkçı ve görüntü yönetmeni hayatını kaybetti. Filmin kendisi kadar hikâyesi de adından söz ettiriyor.

the - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Şeytan adında birçok film çekilmiştir. Fakat şeytan filmlerinin atası diyebileceğimiz The Exorcist – Şeytan filmidir.

Netflix Dizileri 2020; İzlemeniz gereken en iyi 10 dizi

Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) – 1968 (IMDb: 8.0)

Korku filmlerinin bir çoğu aslında psikolojik gerilim alanındadır. 1968 yapımı olan filmin yönetmenliğini dünyaca ünlü isim Roman Polanski üstleniyor. Filmin aynı isimle birde romanı bulunuyor. Filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında, Oscar ve Altın küre ödüllerini kazanmayı başaran Ruth Gordan bu filmle büyük bir ün kazanmıştır.

rose - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Korku filmlerinin birçoğu aslında psikolojik gerilim alanındadır. 1968 yapımı olan filmin yönetmenliğini dünyaca ünlü isim Roman Polanski üstleniyor.

Onibaba (Şeytan Kadın) – 1964 (IMDb: 8.0)

Şeytan Kadın filmi ilk olarak 1964 yılında yayınlanmıştır. Fantastik korku film türleri arasında yer alan film, Japon yönetmen Kaneto Şindo tarafından çekilmiştir. Film birçok ülkede gösterime girdi. Geniş bir izleyici kitlesine ulaşan film büyük başarılara imza attı.

onibaba - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Şeytan Kadın filmi ilk olarak 1964 yılında yayınlanmıştır

Kaidan – 1964 (IMDb: 8.0)

Tarzı ve tür olarak oldukça farklı bir korku filmi ile karşı karşıyayız. 1964 yılının en iyi filmlerinden birisi olmayı başaran film, antoloji korku türüdür. Filmin yönetmen koltuğunda ise Masaki Kobayashi oturmaktadır. Lafcadio Hearn adlı Japon halk masalları derlemesinden beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmde ilginç olan ise günümüzde de çok sık karşılaştığımız, dört ayrı ve ilgisiz hikayelerden oluşması ilginçtir. Son zamanların en çok izlenen dizilerinde aynı örnekleri görebiliriz. Cannes Film festivalinde özel jüri ödülü kazanan film ayrıca en iyi yabancı dilde film alanında da Japonya’ya Oscar adaylığı kazandırarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

kaidan - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Tarzı ve tür olarak oldukça farklı bir korku filmi ile karşı karşıyayız. 1964 yılının en iyi filmlerinden birisi olmayı başaran film, antoloji korku türüdür.

Les diaboliques (Şeytan Ruhlu İnsanlar) – 1955 (IMDb: 8.0)

Şeytan Ruhlu İnsanlar, Fransa yapımı psikolojik gerilim filmidir. Korku filmlerinin atası olarak kabul edilen film 1955 yılında vizyona girmiştir. Filmin Türkiye’ye geliş tarihi ise 1957’dir. Korku filmleri arasında mutlaka yer alması gereken filmlerden birisidir.

les - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Şeytan Ruhlu İnsanlar, Fransa yapımı psikolojik gerilim filmidir.

Das Testament des Dr. Mabuse (Dr. Mabuse’nin Vasiyeti) – 1933 (IMDb: 8.0)

Psikoloji gerilim türünde yer alan film Alman yapımıdır. 1933 yılında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Fritz Lang otururken senaryosunda ise Norbert Jacques yer alıyor. Filmin konusu ise Berlin polis müfettişi Lohmann bir dava üzerinde çalışır. Tüm ipuçları akıl hastalığı nedeniyle yıllardan beri hastanede yatan Dr. Mabuse’yi gösterir. Film Dr. Mabuse ve Lohmann üzerinden gerilim dozu yüksek sahneler içerir.

mabuse - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Psikoloji gerilim türünde yer alan film Alman yapımıdır.

Lat den ratte komma in (Gir Kanıma) – 2008 (IMDb: 7.9)

Romandan uyarlanan filmin yönetmenliğini; Tomas Alfredson üstleniyor. ‘Gir Kanıma’, filmin senaryosunu ise John Ajvide Lindqvist’in aynı adlı romanından uyarlamıştır. Film yayınlandığı yıl Avrupa’da birçok festivalde ödüller kazanarak büyük başarılara imza atmışlardır.

lat den - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Romandan uyarlanan filmin yönetmenliğini; Tomas Alfredson üstleniyor. ‘Gir Kanıma’, filmin senaryosunu ise John Ajvide Lindqvist

Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı) – 2004 (IMDb: 7.9)

2004 yılında vizyona giren film zombileri konu alıyor. Günümüzde de bir film ve dizide karşılaştığımız konuya değinen film, dünyada kiyametin gelmesiyle zombi ayaklanması yaşanır ve zombilerden kaçıp sığınmaya çalışan insanların hikayesini konu alıyor. Film BAFTA ödüllerinde iki adaylık kazanmıştır. Zombi filmlerini seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer almalıdır.

shun of the dead - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
2004 yılında vizyona giren film zombileri konu alıyor

Dawn of the Dead (Zombi) – 1978 (IMDb: 7.9)

Zombi filmlerinin hikayeleri çok eskilere dayanmaktadır. 1978 yılında yayınlanan Dawn of the dead filmi kökeni bilinmeyen bir salgın sonucu meydana gelen zombileri konu alıyor. O dönemi el aldığımız zaman film dünya genelinde 55 milyon gibi astronomik bir gelir elde ederek büyük bir başarıya imza atmıştır. Film ayrıca bu başarısıyla en’ler listesine girerek başarısına başarı katmıştır.

dawn of the dead - Korku Filmleri 2020; En Korkunç 10 Film
Zombi filmlerinin hikayeleri çok eskilere dayanmaktadır.

Sizin de mutlaka listede olması gerekir dediğiniz filmleri yorum olarak yazabilir ve listemize katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Malazgirt 1071 Fragman İZLE başlıklı makalemizde Malazgirt 1071 Fragman İZLE, malazgirt 1071 izle ve malazgirt 1071 ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM