Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler

Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler

Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler

Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler; HBO ve Sky televizyonlarının ortak çalışmasıyla yayınlanan ve sadece bölümden oluşan Çernobil dizisi, Dünyaca ünlü dizi ve filmleri değerlendiren IMDB sitesinde, en çok puan alan diziler ve seriler arasında ilk konuma yerleşmeyi başardı. Peki ama nedir bu Çernobil faciası, Çernobil izle, Çernobil dizisi izle, Çernobil faciası, Çernobil kazasının nedeni, Çernobil faciasında kaç kişi öldü, Çernobil nerede, Çernobil filmi izle vb. başlıklarla Çernobil’e ait tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. İşte her şeyiyle Çernobil Faciası ve Çernobil dizisi

ernobil faciası - Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler
HBO ve Sky televizyonlarının ortak çalışmasıyla yayınlanan ve sadece bölümden oluşan Çernobil dizisi

Çernobil Faciası nedir, nerede ve nasıl olmuştur? Çernobil faciası ile ilgili bilinmesi gerekenler

Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler; Son yıllara damga vurmuş dizilerden birisi haline gelen Chernobyl dizisi, izlenme rakamları, IMDb puanlaması ve birçok platformda elde ettiği başarılar ile adından çok sık söz ettirmeye başladı. Dizinin hemen akabinde internet dünyasında en çok aranan olayların başında gelen Chernobyl faciası, mini dizi ile tüm dünyada daha çok bilinmesinde sebep oldu. En çok merak edilen soru ise Çernobil faciası nedir, ne zaman olmuştur? Çernobil faciası nasıl olmuştur? İşte sorularımızın cevabı;

Çernobil Faciası Nedir? Çernobil faciası nasıl olmuştur?

Öncelikle Çernobil hakkında bilinmesi gereken şeylerden birisi, Çernobil faciasının bir Nükleer kaza ya da reaktör kazası olduğudur. Son derece korkunç bir faciadan oluşan bu kaza sayısız insanın ölümüne hatta bazılarının acı bir ölümüne sebebiyet verdi.

ernobil dizisi izle - Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler
Peki ama nedir bu Çernobil faciası

Çernobil faciası ne zaman nerede olmuştur?

Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler; Çernobil faciası diğer adıyla Çernobil Reaktör kazası 25-26 Nisan 1986 yılında Sovyetler birliğine bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Pripyat kenti yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nde 4 numaralı yüksek güçlü kanal tipi reaktörde çok büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın zamanı ise gece geç saatlerde istasyonda gerçekleştirilen elektrik kesinti testi simülasyonun yapıldığı sırada meydana geldi. Reaktörde meydana gelen aşırı su buharı çok güçlü bir patlamaya neden oldu. Patlamanın hemen ardından ise yangın çıktı. Büyüyen yangını söndürme çalışmaları tam 9 gün sürdü. Dokuz gün boyunca oluşan yangın yukarı yönlü hava akımı yaratarak atmosfere ciddi oranda nükleer füzyon maddesi ve kül göndererek karışan bu radyoaktif madde Sovyetler Birliğinin batısına ve hatta Avrupa’ya kadar ulaştı. Uzun süre yangın söndürme çalışmaları gerçekleştirilen bölgede bu süreçte çalışan ve bulunan hemen hemen herkesin ani ölümleri gerçekleşti. İlk patlamada olay yerinde yaşamını yitiren işçinin ardından, bir kişide aşırı radyasyona maruz kalarak yaşamını yitirdi. Çernobil faciasından daha birkaç gün sonra ise 134 çalışan çeşitli hastanelere sevk edilerek yoğun bakım ünitelerine kaldırıldı. Bunların yanında yangın söndürme çalışmalarında bulunan 28 itfaiyeci aşırı radyasyondan dolayı kısa bir süre içerisinde yaşamlarını yitirdi. Tüm bu ani ölümlerin son bulduğu düşünülürken yine aynı sebepten yani aşırı radyasyondan dolayı 14 kişi hayatını kaybetti. Ara ara gerçekleşen ölümler, kanser vakaları hatta Çernobil zombi diye adlandırılan radyasyon etkili bebeklerin doğumları gerçekleşti. Çernobil faciasının etkileri 1996 yılına kadar sürdü ve hissedildi. Hala da hissedildiği düşünülmektedir. Son olarak 2011 yılında Çernobil faciası yüzünden 15 çocuk kanser teşhisiyle hayatını kaybetti. Çernobil etkileri günümüzde de araştırılmaya devam ediyor.

ernobil dizisi - Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler
Çernobil Faciası nedir, nerede ve nasıl olmuştur?

Çernobil Faciası Türkiye’yi etkiledi mi?

Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler; Çernobil faciası insan eliyle yapılan ve yıllarca etkisi süren sürmeye de devam edecek olan bir faciadır. Dokuz gün süren yangın ve kül dumanı oluşturduğu hava ile Avrupa’ya kadar ulaşmıştı. Özellikle Karadeniz kıyılarında yaşayan insanların açıklamalarına göre Çernobil faciasının ardından bölgede kansere yakalanma oranları ve ölüm oranlarında ciddi bir artışın olduğu belirtilmekte.

Çernobil Faciasının etkilerini azaltmak ve bölgeyi eski haline döndürmek için temizlik çalışmalarında 500 bin kişi görev yapmıştır. Bu temizlikte harcanan miktar ise 18 milyon Rus rublesine eşittir.

Bilindiği üzere gerçekleşen Çernobil faciası tarihin en büyük nükleer santral kazasıdır. Maddi ve manevi olarak çok büyük zarar ve can kaybına neden olmuştur. Etkileri günümüze kadar sürmektedir. Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği tarafından açıklanan en büyük nükleer kaza sınıflandırması 7’dir. 7 büyüklüğündeki nükleer kazalardan bir diğeri ise 2011 yılında Japonya’da gerçekleşen Fukuşima I Nükleer Santrali kazalarıdır. Şimdi gelelim Çernobil faciasının bu kadar duyulmasına ve konuşulmasına neden olan diziye; Chernobyl dizisi

ernobil dizisi hangi kanalda - Çernobil faciası, Çernobil dizisi bilmeniz gerekenler
Çernobil faciası ne zaman nerede olmuştur

Chernobyl dizisi

Çernobil Faciasında çalışan bir rektör çalışanı uzun zamandır konuşulan ve rekorlara imza atan diziyi şu şekilde yorumladı; ‘’Felaket çok güçlü tasvir edilmiş ama bazı tutarsızlıklar var.’’

Dünyanın görüp görebileceği en büyük nükleer santral faciasından sadece birkaç saat sonra Mühendir Oleksiy Breus, Çernobil Nükleer santralinde 4 numaralı reaktörün kontrol odasındaydı. Çernobil faciasına kadar 4 yıldır görev yapan mühendis, 26 Nisan günü yaşanan felakete tanıklık ediyordu.

Oleksiy Breus, Çernobil faciasının olduğu sabah oraya getirilmelerini ve orada ki durumu şöyle özetliyordu “Reaktör öylesine hasar görmüştü ki, bizim için orada yapılacak hiçbir şey yok gibiydi”

Dizinin oldukça başarılı olduğunu fakat o sabah tanık oldukları ile dizinin anlatımı arasında paralellikler bulunduğunu dile getirmiş Çernobil dizisinin kurgu olaylara yer verdiğini de cümlelerine ekliyordu.

Çernobil dizisi Hangi kanalda yayınlanıyor

Çernobil dizisi Netflix’e gelecek mi?

Çernobil dizisi İZLE, Çernobil dizisi beinconnect internet sayfasından izleyebilirsiniz. Netflix tarafından henüz doğrulanmış ya da Çernobil dizisinin Netflix üzerinden yayınlanacağı bilgisi yok. Çernobil dizisi son dakika gelişmelerini bölümlerini ve detaylı incelemelerini sitemizden takip edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Günlük ve Haftalık Dizi Reytingleri başlıklı makalemizde 10 aralık reyting sonuçları, 11 aralık reyting sonuçları ve 12 aralık reyting sonuçlarıi mucize doktor reyting sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM