Black Mirror En Güzel Bölümleri

Black Mirror En Güzel Bölümleri

Black Mirror serisi bildiğiniz üzere bir çok kişi tarafından çok sevilerek izlenen hatta çoğu kişinin tekrar tekrar bıkmadan izlediği mini bir dizidir. Ben de çok severek izliyorum bazı bölümleri çok hoşuma gitmese de özellikle beğendiğim tekrar tekrar izlemekten bıkmadığım Black Museum en beğendiğim bölümüdür. Akıl almaz insan aklını zorlayacak şeyleri konu alarak belki de gelecekteki kullanılacak teknolojiden bizi haberdar ediyor kim bilebilir.

Neyse biz konumuza dönelim 🙂 Black Mirror serisi teknolojinin gücünden ilham alarak çıkarılmış ve alışılagelmiş tüm dizilerin ötesinde farklı bir seridir evet bu bir dizi olmasına rağmen hiç bir bölümün birbiri ile alakası yok ve bölümlerde oynayan karakterler hatta yönetmenler bile farklıdır. Yani her bölümü birbirinden farklı birer mini film gibi diyebiliriz. Böyle olmasının avantajları mevcut mesela bir bölümü izlerken sıkıldığınız zaman başka bir bölüme rahatça geçebilirsiniz. Belki size saçma geliyor olabilir ama ilk sezonu izledikten sonra keşke tüm diziler böyle olsa diyeceğinizi şimdiden görüyorum.

Black Mirror çoğu kişilerin dile getiremediği çocuk istismarı, hayvanlara tecavüz, eşcinsellik gibi tüm toplumlarda tabu haline gelmiş konularıda ele alarak doğru bir şekilde insanlara yansıtmayı başarabilen tebriği hak eden bir performansı ortaya koyuyor.

Şimdi size fazla spoiler vermeden bir kaç beni etkileyen bölümden söz etmek istiyorum 🙂 buraya tüm bölümleri yazamayacağım fakat tekrar tekrar izleyip hoşuma giden bir bölüm olursa güncelleyeceğim.

1. The National Anthem: 

İçindekiler

Bu bölüm Black Mirror serisinin efsane dizinin başlangıç bölümdür. Dizinin başlangıcı bir adamın telefonu çalarak başlıyor ve dizinin ilerleyen zamanlarında bu adamın İngiltere Başbakanı olduğunu anlıyoruz. Bu bölümün konusu, Prenses Susannah’ın kaçırılması üzerine kaçıranların sosyal medyanın gücünü kullanarak İngiltere Başbakanından inanılmaz derecede hayrete düşürecek ve bir insanın belkide asla yapamayacağı bir şeyi yapmasını istiyorlar Başbakan ne kadar çabalasa da oyunu bozmak istese de başaramıyor ve isteklerini yerine getirmek zorunda kalıyor ve bu iğrenç isteğin tüm halkın görmesi için canlı yayında yayınlanmasını istiyorlar ve halka canlı yayında izletilmesini sağlıyorlar. Bu bölümde sosyal medyanın gücünü ve nasıl kötüye kullanıldığı işleniyor.

Screenshot 2 1024x490 - Black Mirror En Güzel Bölümleri

2. The Entire History of You:

 Bu bölüm ise efsanenin etkileyici bölümlerinden olan ve izlediğimde çok etkilendiğim teknolojinin bu noktalara gelmesini ileride belkide çoğu insanın istemeyeceği başlangıçta güzel gelen fakat sonradan böyle teknoloji olduğuna pişman olacağımız türden olduğunu düşünüyorum 🙂 neyse sözü fazla uzatmadan bölümden bahsedeyim bu bölümde iş görüşmesine giden bir avukat ile başlıyor ve avukatımız bölümün ana karakterini oynuyor. Avukatımız çok fazla şüpheci bir kişilik olarak öne çıkıyor ve teknolojinin bir ürünü olan göze yerleştirilmiş bir çip ile yaşadığı tüm herşeyi zaman tüneline kaydediyor ve daha sonra bu kaydettiklerini tekrar tekrar istediği zaman izleyebiliyor hatta istediği zamanları zaman tünelinden istediği zaman kaldırabiliyor. Karakterimiz olan Avukat bir iş görüşmesinde bocaladığı soruları en ince ayrıntısına kadar inceliyor ve hatalarını düzelteceğini düşünüyoruz ama hiç olumsuz yanlarını görmüyoruz asıl olumsuz yanlarını ise dizinin ilerleyen kısımlarında görüyoruz belkide en güvendiği insan olan eşinin ona ihanetini ve çocuğu ile ilgili bazı bilgileri öğreniyor, sonucu ise dayanamayıp ve bu gördüklerinden kahrolup kendinden o çipi oyarak sökmeyi tercih ediyor. bu bölümde teknolojinin neden bu denli gelişmemesi gerektiğini anlıyoruz.

Screenshot 1 1024x490 - Black Mirror En Güzel Bölümleri

3. Black Museum: 

Evet geldik izlerken en heyecanlandığım ve bitmesini istemediğim sürekli  hiç sıkılmadan izleyebileceğim benim için en muhteşem olan acaba sonu nasıl bitecek bir sonraki olay ne olacak diye düşündüğüm bölüme. Bu bölüm 4. sezonun son bölümüdür. Bu bölümde bir adam hastanede çalışırken insanlar için yararlı şeyler geliştirilmiş başlangıçta çok yararlı olabildiğini görüp sonrasında insanlara nasıl zarar verdiğini insanlara nasıl acılar çektirip belkide hayatını sonlandıracak noktaya getirdiğini konu alıyor. Bu insanlık için başlangıçta güzel gelip sonradan kötü sonuçlanan kullanımı yasaklanan cihazlar bir müze de sergilenmeye başlanıyor. Örneğin dizideki ilk cihazda hastanın kafasına takılan sensör tarzı cihaz ve doktora takılan vida gibi bir şeyin sayesinde doktor o hastanın hissettiği tüm acıları ve hisleri kendi vücudunda hissediyor ve bazı akla gelmeyecek hastalıkları anında tespit edebiliyordu fakat ilerleyen zamanlarda doktora nasıl zararlar verdiği, acıdan çok büyük zevk almaya başlaması üzerine doktor hayatını mahvediyor ve cihazın kullanımına son veriliyor. Dizinin bu bölümünü daha fazla anlatmak istemiyorum ve mükemmel akıl oyunu içeren bu bölümü kesinlikle ve kesinlikle bir an önce izlemenizi tavsiye ediyorum sonu son derece ilginç ve şaşırtıcı bir şekilde bitiyor.

Screenshot 3 1024x490 - Black Mirror En Güzel Bölümleri

Bir önceki yazımız olan Hakan: Muhafız (The Protector) dizisi ne kadar izlendi? başlıklı makalemizde hakan muhafız, hakan muhafız ne kadar izlendi ve the protector hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM