Başarılı Dizi Börü İncelemesi

Başarılı Dizi Börü İncelemesi

Son zamanlarda ki başarılarıyla çok daha ön plana çıkan Alper Çağlar yapımı olan Börü mini dizisi herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Mini dizi olmasının sebebi 6 bölüm ve kısa süreli olmasından kaynaklıdır. Dizi çok etkileyici bir dizi olmakla beraber keşke bitmeseydi diye üzülebiliyor insan hafızasını resetleyip tekrar tekrar izlemek istiyor 🙂 Oyuncu kadrosu olarak mükemmel seçimler yapılmış ve oyuncular görevini layığıyla yerine getirmeyi başarmıştır denilebilir. Bir sürü saçmalıklarla karşılaştığımız askeri ve polisiye dizileri ile hiç bir alakası yok profesyonel bir biçimde çekilmiş olan bu dizi diğerlerinden çok farklı diyebiliriz. Dilerseniz biraz dizinin içeriğini inceleyelim.

Börü Dizisi Konusu Nedir?

İçindekiler

Börü dizisi sadece askeri bir dizi olarak değil aynı zamanda ülkemizde yaşanmış bazı olayları da ele alıyor örneğin, Ergenekon davası operasyonlarını o dönem içerisinde yaşanan durumları izleyiciye güzel ve güncel bir şekilde aktarmıştır. Bunun haricinde doğudaki terör olayları, terör sorunları gibi konulara da dizi içerisinde yer verilmiştir. Aksiyon ve akıcılık ön planda olan dizi olduğunu düşünüyoruz. Aklınıza sorular gelebilir örneğin hiç mi abartı yok her şey mi mükemmel diyebilirsiniz. Tabii ki abartılar da mevcut ama izleyici de huzursuzluk yaratacak derecede bir abartı mevcut değildi. Börü’nün oldukça başarılı bir şekilde izleyici karşısına çıktığını ve çok iyi bir yapım olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. İzlemenizi tavsiye ediyorum. Sadece izlenmek için saçma sapan çekilen diziler ile hiç bir alakası yok yani sadece reytinge oynayan tarzda bir dizi değil ve bence bu çok önemli bir husus ve bir başka mesele de dizinin devamının bir sinema filmi ile bitireceğiz açıklamasıdır. İzleyici için yeterince doyurucu bir kısa serüven olduğunu düşünüyorum. Dilerseniz oyunculara bir göz atalım;

boru oyuncu kadrosu - Başarılı Dizi Börü İncelemesi

Börü Dizi Oyuncuları

Turgut Atalay (Gürol Tonbul): Üç Başkan’dan ikincisi. PÖH’de geçirdiği senelerden sonrasında birikimi, tecrübesi, ve iyi milliyetçiliğinden dolayı  Terörle Mücadele Daire Başkanlığına yükseltilen Turgut Başkan, çok fazla sevdiği Kenan Tümer’in ölümünden, ve İrfan Aladağ’ın haksız yere tutuklanmasından sonra doğrular uğruna artan karanlıkta savaş vereceğine söz veriyor. Terörle Mücade’de olmasına rağmen BÖRÜ timi ona her zaman hürmet eder.

Tan Altay (Tan Altay): Börü Timinde erzak, mühimmat ve yemek tarzında ki ihtiyaçların sorumluluğunu üstlenmiştir.

Ömer Tunç (Bedii Akın): BÖRÜ’nün ikinci sürücüsü, Baran’ın can dostu. Parlak fikirleriyle şefini kızdırsa da, doğaçlama çözümleriyle ve pes etmeyen yaratıcılığıyla olmazsa olmaz bir unsur üyesi.

Baran Harput (Ozan Ağaç): İstanbul’un serseriliğinden, BÖRÜ Timinin cenah kolunda göreve kadar ilerleyen bir adamdır.

Ayı Murat (Armağan Oğuz): BÖRÜ timinin ağır silah uzmanıdır. Tüfeğinin takma adı ‘Ölümsüz’, çalıştığında araba alarmları öttüren 7.62’lik bir yiğit. Aynı zamanda şen şakrak bir karakter olup Müzik sevdalısı Barış Manço hayranıdır. En sevdiği türkü Gülpembe’dir.

Tolga Erlik (Can Nergis): BÖRÜ Timinin gözü, istihbaratından sorumlu Terörle Mücadele görevlisi Tolga, timin onursal üyelerinden. Son on senedir her türlü zorlu görevde uflamadan puflamadan bilgileri time aktaran, ve çatışan unsurların bir adım önde olmasını sağlayan aşırı zeki ve hazırlıklı bir polis. Onu yetiştiren kişi ise Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Atalay, efsanevi ‘Üç Başkan’ diye anılan Özel Harekat’ı kuran üç kişiden biri.

Barbaros Çepni (Ahmet Pınar):  Barbaros, BÖRÜ timinin mekaniği ve üçüncü unsur lideri. Atölyesinde mucit, sahada ‘breach’ uzmanı, Barbaros iyi niyeti, cesareti ve dostlarına olan sarsılmaz inancıyla  BÖRÜ Tim unsurlarının en rütbeli üyelerinden biri.Barbaros’un babası Kıbrıs Gazisidir.  Yıldız Teknik Makine Mühendisliği mezunu, mektepli Polis Özel Harekatçılar dandır.

Behçet Orbay (Fırat Doğruloğlu):  BÖRÜ timinin liderlik görevini üstlenmektedir. 2014 senesinde Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehlikeler arttıkça endişeleri artar, emrindekileri kardeşleri gibi görür, onların canlarının sorumluluğunu, kararlarıyla ömür boyu taşımaktan kendini yiyip bitiren, büyük lider. Onu yetiştiren, Özel Harekat’ın ilk neslinden İrfan Aladağ’ın Balyoz soruşturması bünyesinde Hasdal’da haksız yere tutuklu yargılanması en büyük dertlerinden. Buna rağmen görevini şüphe duymadan eksiksiz bir şekilde yerine getiren, devletinin için her şeyi yapacak vatan aşığı bir liderdir.

Turan Kara (Emir Benderlioğlu):  Gördüğünüzde anlayacağınız gibi BÖRÜ timinin en disiplinsiz, en sorunlu üyesi. Börünün ilk bölümü Turan uzaklaştırma cezası alıp tekrar görevi iade edildikten sonra başlıyor. Tüm kusurlarına, fevriliğine, ve zapt edilemez doğasına rağmen gözünü kırpmadan silah arkadaşları ve görevi için canını tehlikeye atacak bir yiğit. Sorunlu özel hayatının kefaretini, operasyonlarda dostlarının ve masumların canını kurtararak ödüyor.

Kemal Boratav (Murat Arkın):  Kendine tamamen zıt mizaçta olan sırdaşı ve can dostu Turan ile operasyonlara katılan Kemal, BÖRÜ Timinin ülkenin en iyi ve etkili saldırı Özel Harekat timi olarak bilinmesinin bir sebebi. Harvard Üniversitesi, adli antropoloji doktorasını birincilikle veren gönüllü olarak time katılan ultra zeki Kemal’i izlemekten keyif alacaksınız.

Kaya Ülgen (Serkan Çayoğlu): Dizi başlangıcında timin çömezi. Varlıklı bir aileden, kolej mezunu Kaya’nın Polis Özel Harekata katılma sebebi ise hazin ve onun içine sorun ve sorunlar olmuş bir öykü. Bu sırrı timdeki arkadaşları ile dahi paylaşmıyor.

Asena Tümer (Ahu Türkpençe): Asena BÖRÜ timinin belkemiği. Doğruyu yapmaya çalışan, geçmişinden büyük bir yük ile en iyisini başarmaya çalışan bir kadın.

İrfan Aladağ (Mesut Akusta): Polis Özel Harekat’ın ilk nesil kurucularından. Üç Başkan diye anılan üç adamdan birisidir. Börüye hayat ve isim veren İrfan Aladağ eşi benzeri bulunmayacak türde vatan sevdalısı bir liderdir.

Şimdilik bu kadar fakat gelişmeler ve aklımıza gelen burada eksik olan şeyler olduğu zaman yazımızı güncelleyeceğiz. Keyif alacağınız eğlenceli bir dizi olacağını düşünüyorum ve herkese tavsiye ediyorum kesinlikle izlemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan The Oath Dizi İncelemesi başlıklı makalemizde The Oath Dizisi 2. Sezon ne zaman yayınlanacak, The Oath Dizisi 2. Sezon onayı aldı mı ve The Oath Dizisi 2. Sezon Yayınlanacak mı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM