Atiye 1.sezon incelemesi, 2.sezon ne zaman

Atiye 1.sezon incelemesi, 2.sezon ne zaman

Atiye 1. sezon İncelemesi, 2.sezon ne zaman

Atiye; yani bir diğer adı ile The Gift dizisi, son zamanların Google aramalarında en çok tıklananlar arasında yerini alıyor. Atiye 1.sezon incelemesi, 2.sezon ne zaman, atiye 2.sezon yayın tarihi açıklandı mı, Atiye oyuncu kadrosu, atiye izle, atiye beren saat, vb. tüm başlıklarla alakalı bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür‘ün paylaştığı Atiye, 27 Aralık 2019 tarihinde Netflix’de izleyici ile buluştu. Hakan Muhafız’dan sonra ikinci Netflix dizisi olan ve  Göbeklitepe gibi kültürümüze ait mekan ve unsurları içinde barındıran dizi, reklam videoları ile de büyük bir merak konusu olmuştu. Yayınlandıktan sonra da çokça konuşuldu ve sosyal medyayı adeta salladı.

Gerek sosyal medyada ve gerekse çeşitli blog ve forum sitelerinde diziyi izleyenler ikuye bölünmüş durumda. Bir kısım filmi öve öve bitiremezken diğer kısım ise diğer bir Türk Netflix dizisi olan ve başrolünü Çağatay Ulusoy’un oynadığı Hakan Muhafız dizisi ile benzerliklerinin olduğundan yakındı. Dilerseniz tüm bu müspet ve menfi eleştirenleri bir tarafa bırakıp bu olay diziyi birlikte inceleyelim:

Olumlu ve olumsuz eleştiriler bir tarafa; Atiye dizisinin son dönemlerde yayınlanan online dizilerin en iyilerinden bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşk ögelerinin gayet yerinde olması, gereksiz karmaşaya yer verilmemesi, yerinde bir dram, farklı bir hikaye ve Göbeklitepe’nin de merkeze alınıyor olması diziye özel bir başarı kazandırmış durumda. Mistik öğeleri içerisinde barındırarak Türk kültürüne ait özelliklerin de son derece başarılı bir şekilde harmanlandığı dizinin bölüm süresi diğer online dizilerde de olduğu gibi 45-50 dakika aralığında. Geçen her bölüm konusunun daha çok derinleşmesi, izleyiciyi meraklandırması ve Türk topraklarının hikâyesini olduğu gibi aktarması gibi özelliklerinden dolayı dizinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlarla birlikte diziye dair birtakım olumsuz eleştirilerimiz de elbette ki mevcut. Ancak öncelikli olarak olumlu eleştirilerimizle yazımıza devam edelim.

Öncelikle bir Türk dizisinde kendi topraklarımızın tanıtımının uluslararası platformda yapılması son derece isabetli bir hamle oldu. Bunun yanı sıra ilk bölümünün yayımlanmasına son bir hafta kalana dek diziyle alakalı hiçbir bilginin yer almayıp son anda bir fragmanla yükseltilmesi izleyicide daha yoğun bir merak uyandırmış oldu. Açıkçası fragmanı izlerken de bu denli başarılı bir hikâye beklemiyorduk. Ayrıca doğu esintileriyle harmanlanmış olan müzikler de diziye çok ayrı bir hava katmış durumda.

Gelelim dizi ile alakalı olumsuz eleştirilerimize:

Dizinin başrolü olan “Atiye” karakterinden söz edecek olursak; bu karakter üzerinden hazırlanan hikâyede Atiye başına buyruk ve aynı zamanda zengin bir aile kızı olsa da kız kardeşi olan Cansu ile kıyaslandığında daha olgun bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor. Dizinin gizemi, özgürlüğüne son derece düşkün olan Atiye’nin sokakta yaşlı bir kadının gözünün sürekli üzerinde olduğunu hissetmesiyle başlıyor. Her geçen gün kendini açan ve yenisini doğuran bu gizemler diziyi daha dikkat çekici bir duruma getiriyor. İlk beş bölüme kadar her şey son derece güzel ilerlese de daha sonra hikâye diğer Türk dizi klişelerine bağlanıp hızlı bir düşüşe geçiyor. Mesela Atiye, günlerce birlikte yasadığı Erhan karakteri ile ansızın yakınlaşıyor ve birçok Türk dizisinde karakterlerin akrabalık bağının çıkarıldığı gibi Cansu Erhan’ın kardeşi çıkıyor.

atiye 1.sezon incelemesi - Atiye 1.sezon incelemesi, 2.sezon ne zaman
Atiye; yani bir diğer adı ile The Gift dizisi, son zamanların Google aramalarında en çok tıklananlar arasında yerini alıyor.

Diğer yandan dizide Cansu karakterinin ölümünde hiçbir olay yeri inceleme işlemi yapılmadan Atiye’nin yüzüğünün cesedin yanında olması hasebiyle polisler peşine düşmeye başlıyor. Sonrasında annesinin ihbarda bulunmasının ardından ansızın bir yağmur patlaması ve yıldırımlar düşmesi gibi olayların yaşanması diziyi oldukça basitleştiriyor. Ancak neyse ki dizinin son bölümünde, Cansu’nun sebepsiz bir şekilde ölmediği aydınlığa kavuşuyor ve dizi tekrar toparlanarak ilk sezon gönül rahatlığı ile sona eriyor.

Oyuncu Kadrosu

Beren Saat (Atiye): Ankara’ da dünyaya gelen Beren Saat, Başkent Üniversitesi’nde eğitimine devam ettiği dönemde katıldığı Türkiye’nin Yıldızları adlı yarışmada Tomris Giritlioğlu’nun dikkatini çekerek profesyonel oyunculuğa adımını atmış oldu. Asıl çıkışını ise Aşkı Memnu adlı dizi ile gerçekleştirmiştir.

Melisa Şenolsun (Cansu): İzmir doğumlu olan oyuncunun abisi Efecan Şenolsun da kendisi gibi oyuncudur. Lise yıllarından beri tiyatroya gönül veren Melisa Şenolsun, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümü mezunudur. 2015’de Tatlı Küçük Yalancılar adlı dizide rol almıştır.

Mehmet Günsür (Erhan): 1975 doğumlu olan lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nde tamamlamıştır. 7 yaşından beri reklam filmleri ile ekranlarda olan yakışıklı oyuncu, ilk önemli çıkışını “Hamam” adlı film ile yapmış ve bu filmle oyunculuğa daha sıkı tutunmuştur. Özellikle Muhteşem Yüzyıl adlı dizideki Şehzade Mustafa adlı karakteri ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir.

Başak Köklükaya (Serap, Atiye’nin Annesi): İstanbul doğumlu olan güzel oyuncu 1974 yılında dünyaya gelmiştir. Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunu olup pek çok tiyatro, dizi ve filmde kendini göstermiştir.

Metin Akdülger (Ozan): Bursa’da 1988 yılında dünyaya gelen oyuncu, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Üniversite eğitimi aldığı bu dönemde tiyatroya da yönelen başarılı oyuncu Muhteşem Yüzyıl Köşem adlı dizide Sultan Dördüncü Murat rolü ile dikkatleri çekmiştir.

Civan Canova (Mustafa, Atiye’nin Babası): Paramparça, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Atiye gibi dizilerde rol almıştır.

2.Sezon Ne Zaman?

İyi bir çıkış yapan Atiye dizisinin 2. sezonunun hangi tarihte yayımlanacağı henüz Netflix tarafından açıklanmış değil. Ancak ilk sezon olduğu gibi 2020 sonunda yayınlanacağı tahmin ediliyor. Yeni sezonu biz de sizler gibi büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tutunamayanlar İZLE başlıklı makalemizde hangi kanalda, Tutunamayanlar ilk bölüm izle ve Tutunamayanlar İZLE hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM